Лекција 15: Перектиф – прошло време са Ди на немачком

> Форуми > Немачки часови и конвенције > Лекција 15: Перектиф – прошло време са Ди на немачком

ДОБРО ДОШЛИ НА АЛМАНЦАКС ФОРУМ. СВЕ ИНФОРМАЦИЈЕ КОЈЕ ТРАЖИТЕ О НЕМАЧКОЈ И НЕМАЧКОМ ЈЕЗИКУ МОЖЕТЕ НАЋИ НА НАШИМ ФОРУМИМА.
    МухаааеМ
    Учесник
    ДАС ПЕРФЕКТ (ПРОШЛО ВРЕМЕ СА -ДИ)

    • И. ПРЕЛИМИНАРНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ
    • [/ Лист]

      До сада смо испитивали садашње време (Прасенс) и прошло време са -ди (који се такође назива Пратеритум или Имперектиф) у немачком.

      У овој лекцији ћемо испитати тему Дас Перектиф. Перфект, као и Пратеритум, значи прошло време са -ди.
      Говори о радњама које су учињене у прошлости.
      Постоје одређене разлике између то двоје; Пратеритум се углавном користи у писаном језику, користи се у идиомима, много се користи у бајкама, романима или причама, док се Перектиф користи у говорном језику, не користи се у делима као што су романи и приче.
      Оба ова времена могу изразити сва прошла времена, у зависности од свог места, осим прошлог времена са -мисх.
      На пример, могу одговарати временима као што су "радио сам", "радио сам", "радио сам", али се не користе за времена са -мисх попут "радио сам", "радио сам".

      Као што смо видели у нашим претходним часовима, у време Пратеритума и Прасенса,

      СУБЈЕКАТ + ГЛАГОЛ + ОСТАЛИ ЕЛЕМЕНТИ

      Међутим, овај редослед се мења за Перектиф (прошло време са -ди). Шаблон који се користи у Перектифу је следећи:

      ПРЕДМЕТ + ПОМОЋНИ ГЛАГОЛ + ОСТАЛИ ПРЕДМЕТИ + ЕСАС ВЕРБАЛНИ

      Као што видите, овде се појављује појам помоћног глагола, који нисмо видели у нашим претходним лекцијама.

    • ИИ. ПОМОЋНИ ГЛАГОЛ
    • [/ Лист]

      У прављењу Перектифа користе се два помоћна глагола, то су; ХАБЕН и СЕИН су слонови.
      Ови глаголи немају никаквог смисла када се користе као помоћни глаголи, па се не могу превести на турски.
      Приликом извођења перфекта користи се коњугација садашњег времена (Прасенс) ових глагола (не дозволите да вас ово правило збуни, дали смо га као додатну информацију, само треба да знате)
      Хајде сада да дамо коњугацију ових глагола према садашњем времену.

      људи Цомм МОРЕ
      бен / ицх имати bin
      сен / ду Хаст Ти си
      о / ер / сие / ес шешир је
      ми / вир имати су
      ви / ихр хабт сеидема
      они / сие имати су
      ти / Сие имати су

      У горњој табели коњугације помоћних глагола хабен и сеин који се користе у Перектифу дате су према лицима.
      Помоћни глагол ће се одредити према суштини цумлен-а, на пример, "бин" или "хабе" ће се користити као кумулативни помоћни глагол, чији је предмет прва јединствена особа, "ицх".
      Тема ће бити друга плурална особа, тј. "Хабт" или "сеид".

      У реченици направљеној перфаком ови помоћни глаголи морају бити коњугирани према субјекту.Горе табела се мора запамтити, јер у реченицама направљеним са перфаком постоји компатибилност субјекат-помоћни глагол.
      Главни глагол (партизип перектиф) се не мења у зависности од особе, исти је за све људе (видећемо у наставку).Због тога постоји субјекатско-помоћна глаголска компатибилност у реченицама формираним у Перектиф времену.

      Пошто ћемо у Перектифу користити помоћни глагол иза субјекта и имамо два помоћна глагола, „хабен“ и „сеин“, да ли ћемо у овом случају користити „хабен“ или „сеин“?
      Од којих ћемо изабрати? Шта бисмо изабрали?
      Наш одговор на ова питања је следећи: Одређујемо који помоћни глагол да користимо у Перектифу гледајући главни глагол.
      Са неким глаголима се користи Хабен, са неким сеин.Одлучујемо који ћемо помоћни глагол употребити гледајући главни глагол реченице коју ћемо направити.

      Генерално, најчешће коришћени помоћни глагол у Перектифу је „имати& Куот; Неки од посебно неправилних глагола су "бити"Користи се.
      Можете видети у којем глаголу, глаголу и глаголу на сљедећој листи глагола.
      Као што смо раније рекли, немачки граматика има структуру која захтева интензивну памцење, па Имамо глагол са којима, неопходно је да се запамти глагол да види шта је на располагању.
      Ево мале групе; држава или промене у понашању (нпр, померите до дна, излаз, иде десна на лево, или да померите у било ком смеру као и равној површини) са значењем да је глагол "СИ" се користи.

      Да видите најчешће коришћене неправилне глаголе са њиховим значењима и да научите које глаголе користити хабен, а које глаголе користити сеин. кликните овде Али ако нисте упућени у ту тему, прво је прочитајте до краја.

    • ИИИ. ГЛАВНИ ГЛАГОЛО (ПАРТИЗИП ПЕРФЕЦТ)
    • [/ Лист]

      Партизип Перфект, Перфект је посебан облик глагола који се користи приликом конструисања реченица.
      Истовремено, користићемо стање глагола Партизп Перфекта док стварамо Плускуамперфецт време које ћемо видети у будућности.
      Партизип Перфект није коњуговани облик глагола према лицу, то је облик који се добија додавањем неких суфикса глаголу, а да би се направила реченица у Перектифу (прошло време са -ди) потребно је запамтити. облицима глагола Партизип Перектиф.
      Као што смо видели у нашим претходним лекцијама, да бисмо формирали реченицу у Прасенс, односно у садашњем времену или Пратеритум, додавали смо неке суфиксе корену глагола, који се разликују у зависности од особе, али ово је није случај у Перфекту. У реченицама формираним у Перектиф времену користи се глаголски облик Партизип Перектиф, не користи се облик инфинитива или се глагол додаје корену. Нису укључени додаци који се разликују у зависности од појединца.
      Партизип Перфект, на крају се налази у реченици и странкама дегисмез.перфект време казне помоћни глаголи мењају ништа у поређењу са приликом постављања странку, главни глагол (овде се зове Партизип Перфектлерини) Промена према лицу, предмет једног државног .ие казне за све појединце битно утицати актуелна.

      У ствари Перфект Партизип глагол формирана нека прилози додао, већ зато што су поједини неправилни глаголи у овим прилозима под којим ће се додати да би био сигуран, односно Перфект Партизип случајева су изазвала дела због недостатка одређеног правила мора индивидуално зна.
      Али с обзиром да једноставно правило за редовне глаголи, примени ових правила за стварање Перфект Партизип могућих случајева редовне глагола.

      Партизип Перфект правилних глагола добија се на основу следећег правила:

      ге такıсı + фиилин коку + т такıсı

      Примери:

      "Лиебен"Корени глагола"liebe"Да би се добило стање глагола Партизип Перфект, ge на крају корена t Додамо.
      Мислим: ге лиеб т


      Гелиебтер (Напомена: Да бисте пронашли корен инфинитиве глагола који везаност је уклоњен, где гауге прилога-др, дакле уназад, Лиебер реч.)

      хорен корен глагола чути лол. Да би добили Партизип Перфект овог глагола, ge додамо, на крају корена t Додамо.
      Мислим: ге хор т


      припада

      Према томе, Лиебен Партизип Перфект глагола Гелиебтер ум. хорен Партицип перфекта глагола припада лол.
      Тако можете креирати Партизип Перфект случајеве редовних акција.

      Као што смо раније рекли, у немачкој граматици можете пронаћи много изузетака, а постоји неколико изузетака који се примењују и овде.
      КСНУМКС. Нека редовна дела не узимају загрљаје на своје фронтове.
      КСНУМКС. Она убацује е слово између т и корена глагола приликом додавања т туплес торкима чији су корени д, т, м, н.
      Због тога, акције које улазе у ову групу морају се меморисати.
      Што се тиче неправилних глагола; Нажалост, такво правило се не може дати за неправилне глаголе, па се Партизип Перектиф сваког неправилног глагола, барем оних најчешће коришћених, мора учити један по један.
      Информације о Партизип Перфектима неправилних глагола биће дате у наставку.

      Хајде да наставимо са неколико малих примера како бисмо сумирали тему и напишемо Перфект временске фразе.

      Просте реченице са перфектом, односно ди, написане у прошлом времену:

      ицх хабе гехорт: Дуидум

      ицх: Предмет (КСНУМКС, јединствена особа)
      хабе: Помоћни глагол (глагол коњугација на хабен глагол КСНУМКС)
      гехорт: главни глагол (Партизип Перфект од глагола хорен)

      Овде смо користили помоћни глагол "хабен", јер се "хабен" користи са глаголом "хорен ((Меморизатион)).

      сие хабен гехорт: Дуидулар

      сие: Предмет (КСНУМКС, множина)
      хабен: помосни глагол (глагол коњугација на хабен глагол КСНУМКС)
      гехорт: Основни глагол (Партизип Перфекти глагола глагола)

      ерк гехорт: Дуиду

      ер: Предмет (КСНУМКС, појединац)
      линија Помоћни глагол (глагол Имамо КСНУМКС. лице једнине гравитација)
      гехорт: Основни глагол (Партизип Перфекти глагола глагола)

      ицх бин еркранкт: Био сам болестан (био сам болестан)

      ицх: Предмет (КСНУМКС, јединствена особа)
      бин: Помоћни глагол (глагол с КСНУМКС.
      еркранкт: Главни глагол (Партизип Перфекти оф еркранкен глагол)

      Овде користимо глагол "сеин", јер се ен сеин "користи уз глагол" рано р (меморизатион).

      сие ист еркранкт: Била сам болесна (болесна)

      сие: Предмет (КСНУМКС, једна особа)
      ист: Помоћни глагол (глагол глагол КСНУМКС према појединцу)
      еркранкт: Главни глагол (Партизип Перфекти оф еркранкен глагол)

      Као што се може видети у једноставним примерима изнад, Партизип Перектиф (главни глагол) се не мења у зависности од особе, остаје исти за све људе. Оно што се мења у зависности од особе је помоћни глагол Партизип Перектиф (главни глагол) је налази на крају реченице.
      Помоцни глагол долази после субјекта, на пример довољно је променити позицију помоцног глагола како би се поставило питање.

      ер хат георт: Хеард.
      Шта није у реду? : Јесте ли чули?

      ду хаст гехорт: Чувај то.
      хаст ду гехорт? : Чујеш ли?

      Примјери се могу дати.

      Сада смо научили главне елементе Перектифа, то су; Ред реченица,помоћни глагол и партизип перфак.Сада да напишемо неколико примера реченица.Нема разлике између правилних глагола и неправилних глагола у погледу структуре реченице,једина разлика је у формирању Партизип Перфекта.Дали смо горе наведено правило за правилне глаголе, ово правило не важи за неправилне глаголе.

      Дакле, хајде да сада дамо значење најчешће коришћених неправилних глагола, њихових Партизип Перфецтс и помоћног глагола (сеин / хабен) који ће се користити са њима, један по један.

      герман-перфецт1.пнг
      герман-перфецт2.пнг
      герман-перфецт3.пнг

      У горњим табелама, инфинитивни облик глагола је дат у првој колони (крајње лево), Партизип Перектиф облик глагола је дат у другој колони, ово је део који ће се користити за формирање реченица у Перфекту време.Форм Партизип Перектиф сваког глагола се мора запамтити.У трећој колони са леве стране дат је турски еквивалент глагола.Крај У колони је приказан помоћни глагол који се користи уз овај глагол.
      У Перфецту се углавном користи помоћни глагол „хабен“ Покушали смо да укључимо скоро све неправилне глаголе који се користе са „сеин“ изнад горња табела.

    • ИВ. ПРИМЕРИ РЕЧЕНИЦА
    • [/ Лист]


      Ицх хабе геспиелт : Играо сам.

      Ицх хабе ин диесем Гартен геспиелт : Играо сам се у овој башти.

      Мухаррем унд сеине Фрау хабен ин диесем Гартен геспиелт: Мухарем и његова жена играли су се у овој башти.

      Ицх хабе ауфгераумт : Сакупио сам га.

      Ицх хабе меин Зиммер ауфгераумт : Почистио сам своју собу.

      Ицх хабе гестерн меин Зиммер ауфгераумт : Јуче сам средио своју собу.

      Ицх хабе гестерн Абенд меин Зиммер ауфгераумт : Синоћ сам поспремио своју собу.

      Хаст ду деин Зиммер ауфгераумт? : Јеси ли средио своју собу?

      Вир хабен ин диесер Фабрик геарбеитет : Радили смо у овој фабрици.

      Мухаррем хат сеин Ауто веркауфт : Мухарем је продао свој ауто.

      Хат Мухаррем сеин Ауто веркауфт? : Да ли је Мухарем продао свој ауто?

      Ицх бин гестерн зум Арзт геганген : Јуче сам био код доктора.

      Бист ду гестерн зум Арзт геганген? : Да ли сте јуче били код доктора?

      Ихр сеид гестерн инс Кино геганген? : Да ли сте јуче били у биоскопу?

      Ицх бин ин дие Туркеи гефахрен : Отишао сам у Турску.

      Хаст ду меин неуес Хемд гесехен? : Јесте ли видели моју нову кошуљу?

      Дакле, завршили смо предмет Дас Перектиф, у нашој следећој лекцији ћемо обрадити предмет Плускуамперектиф (прошло време са миш), основа нашег новог предмета је заснована на предмету изнад, дакле, да бисмо научили предмет Плусквамперектифа, потребно је научити предмет Перектиф.

      …Највећи дар и дужност у овом тренутку је сачувати веру и радити на начин који јача веру других. (Бедиуззаман)

    нигхт2
    Учесник

    Иц хабе гестерн абенд Суппе гекоцхт. (Скувао сам супу синоћ.)

    Ицх хабе хеуте морген мит меинер Фреундин гефрухстуцкт. (Јутрос сам доручковао са својим пријатељем.) ;D

    Меине Фреундин шешир у Лотто Гелд гевоннен. (Мој пријатељ је освојио новац од лота.)

    Ицх хабе летзте Воцхе меинер Муттер гехолфен.
    (Помогао сам мајци прошле недеље.)

    Ицх хабе фаст сеид 1 Монат видер мит ден Деутсцх Убунг ангефанген. (Поново сам почео да учим немачки око месец дана.)

    Да ли је тачно да нема шансе... ::) стиди:)

    МухаааеМ
    Учесник

    Чини се да је нешто чудно у 2. реченици. ;)

    нигхт2
    Учесник

    Мислим да сам то поправио ;D
    Господине Мухарем, у невољи сам због непажње, сад ме је срамота :)

    МухаааеМ
    Учесник

    Нисам видео ништа што би се побољшало, да ли ја то погрешно видим или???

    нигхт2
    Учесник

    Нисам видео ништа што би се побољшало, да ли ја то погрешно видим или???

    срам:) ??? ::)

    МухаааеМ
    Учесник

    Добро, и превод се променио, сад је ок :)

    нигхт2
    Учесник

    Добро, и превод се променио, сад је ок :)

    халаии:) плес:) пљесак:) иуппие:) халаии:)

    ианлиз008
    Учесник

    хвала на реченицама

    ваппо
    Учесник

    Вау, нека те Бог благослови... Кад овако заглавимо, дођемо и проверимо... Хвала пуно... ;)

    диелосцх
    Учесник

    Па како да учинимо ове негативне?

    ОЗГЕ94
    Учесник

    Може ли неко да објасни савршен облик глагола "теилнехмен"????

    дапхне82
    Учесник

    Здраво, управо сам открио овај сајт, али је врло добро објашњено, хвала вам пуно. У Немачкој сам 2 месеца и покушавам да научим немачки, јако ми је тешко, не знам шта да радим. Још увек не могу да правим реченице нити да говорим како треба, молим вас помозите ми. Хвала

    асхлеи
    Учесник

    Може ли неко да објасни савршен облик глагола "теилнехмен"????

    учествовао

    ссседа
    Учесник

    данце :)

    стар22
    Учесник

    Здраво, хитно су ми потребне савршене реченице, хвала.

Приказује се 15 одговора - 1 до 15 (укупно 23)
  • Да бисте одговорили на ову тему, морате бити пријављени.